لوگو سایت آموزش تیراندازی با آرش نوری

تارگت تیراندازی

تارگت تیراندازی

تارگت تیراندازی، اهدافی هستند که برای تمرین و مسابقات تیراندازی با انواع سلاح‌ها از جمله تپانچه، تفنگ و شات‌گان استفاده می‌شوند. تارگت تیراندازی در اشکال و با استفاده از مواد مختلفی ساخته می‌شود که هر کدام ویژگی و کاربرد خاص خود را دارد.

ساده‌ترین تارگت تیراندازی،‌ سیبل‌های پلینکینگ (Plinking) هستند که به منظور تمرینات تفریحی مورد استفاده قرار می‌گیرند. گروه دوم، سیبل‌های تارگتینگ (Targeting) هستند. این سیبل‌ها، مشابه سیبل پلینیکینگ هستند با این تفاوت که محل برخورد ساچمه با سیبل مشخص و علامت‌گذاری می‌شود.

در مسابقات اهداف متحرک از سیبل‌های فالینگ تارگت (Falling Target) و رولینگ تارگت (Rolling Target) و اسپینرها (Spinner Target) استفاده می‌شود. همچنین اهداف خاص و متفاوتی تحت عنوان اهداف دونده (Running Target) وجود دارد که در حال حاضر در ایران مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این تارگت‌ها در زمره‌ی انواع سیبل تیراندازی تفنگ بادی به حساب می‌آیند. در نهایت، اهداف پرتابی (Clay Target) هستند که برای تیراندازی تراپ مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اهداف برای تیراندازی با اسلحه شاتگان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

انواع تارگت تیراندازی:

 

از نظر جنس نیز، انواع مختلفی از تارگت تیراندازی وجود دارد. به بعضی از انواع این تارگت‌ها اشاره می‌کنیم:

 

تارگت فلزی

این تارگت به دلیل دوام بالا و قابلیت استفاده مجدد، برای تمرینات حرفه‌ای و مسابقات رسمی بسیار مناسب هستند. ایجاد صدای مشخص در هنگام برخورد گلوله از دیگر ویژگی‌های این نوع تارگت است. تارگت‌های گردان و ریست شونده که بعد از هر شلیک به حالت اولیه بازمی‌گردند، مثال‌های خوبی برای تارگت فلزی هستند.

 

تارگت‌های فومی

تارگت فومی، برای مبتدیان و تمرینات داخلی که نیاز به جذب ضربه و جلوگیری از آسیب به تیر دارند، کارایی دارند. این تارگت‌ها بیشتر برای تیراندازی با کمان استفاده می‌شوند. از ویژگی‌های تارگت فومی می‌توان به سبک، قابل حمل و جذب ضربه بدون آسیب به تیر اشاره کرد.

 

تارگت‌های شکستنی

این تارگت در مسابقات تراپ و اسکیت برای نمایش مهارت‌های تیراندازی و ایجاد زیبایی بصری استفاده می‌شود. تارگت شکستنی از ساخته شده از موادی مانند خاک رس که هنگام برخورد می‌شکنند، ساخته می‌شود. به همین  دلیل به آن‌ها Clay Target می‌گویند. Clay در لغت به معنای خاک رس است.

 

تارگت‌های پلاستیکی

تارگت پلاستیکی برای تمرینات روزمره و تیراندازی تفریحی استفاده می‌شود و به دلیل قیمت مناسب، گزینه‌ای اقتصادی به شمار می‌آید. اگر چه این نوع تارگت قابل استفاده مجدد و با دوام است اما نسبت به تارگت‌های فلزی ارزان‌تر و سبک‌تر می‌باشد.