لوگو سایت آموزش تیراندازی با آرش نوری

سیبل و تارگت

سیبل و تارگت

سیبل و تارگت تیراندازی یکی از مهم‌ترین ارکان و ابزار ورزش تیراندازی به شمار می‌آیند. هدف از تیراندازی سالنی،‌ باشگاهی،‌ تمرینی و تفریحی، آموزش و تمرین ورزشکار و جلوگیری از آسیب به محیط زیست است. به همین منظور از سیبل‌های آهنی، کاغذی و دیگر انواع مدل‌های سیبل تیراندازی تفنگ بادی استفاده می‌کنیم. تمرین با سیبل و تارگت تیراندازی، علاوه بر حفظ محیط زیست، موجب تمرین هدفمند بر اساس کیفیت تیراندازی و مقایسه نمرات کسب شده به سیبل‌ها و اهداف تیراندازی خواهد شد.

سیبل و تارگت تیراندازی در انواع مختلفی ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. ساده‌ترین آن‌ها،‌ سیبل‌های پلینکینگ (Plinking) هستند که به منظور تمرینات تفریحی مورد استفاده قرار می‌گیرند. گروه دوم، سیبل‌های تارگتینگ (Targeting) هستند. این سیبل‌ها، مشابه سیبل پلینیکینگ هستند با این تفاوت که محل برخورد ساچمه با سیبل مشخص و علامت‌گذاری می‌شود. دسته سوم، سیبل‌های بولزای شوتینگ (Bullseye Shooting) هستند. این سیبل‌ها، همان سیبل‌های تیراندازی کاغذی هستند که آن‌ها را در تمرینات و مسابقات تیراندازی دیده‌اید.

 

اهمیت سیبل و تارگت در تیراندازی

 

بهبود دقت و تمرکز: وجود سیبل‌های دقیق و مشخص، به تیرانداز کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را در نشانه‌گیری و شلیک بهبود ببخشد. این تمرکز و دقت می‌تواند در شرایط رقابتی  ومسابقات مؤثر باشد.

اندازه‌گیری پیشرفت: سیبل‌ها و تارگت‌ها ابزارهای مهمی برای اندازه‌گیری پیشرفت تیراندازان هستند. با بررسی نقاط اصابت بولت یا ساچمه، مربیان و تیراندازان می‌توانند نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کرده و بهبود دهند.

ایجاد انگیزه: دیدن نتایج مثبت و بهبود در عملکرد بر روی سیبل‌ها می‌تواند انگیزه‌بخش باشد و تیراندازان را به تمرین بیشتر ترغیب کند.

ایمنی: استفاده از سیبل‌ها و تارگت‌ها در مکان‌های مشخص و تحت شرایط کنترل شده، می‌تواند به افزایش ایمنی در تمرینات و رقابت‌ها کمک کند.

جلوگیری از آسیب به طبیعت: جدا از تمام موارد بالا، تیراندازی به طبیعت (درخت، سنگ و دیگر اهداف ثابت) یا حیوانات، امری نکوهیده است که علاوه بر مجازات قانونی، از نظر اخلاقی نیز صحیح نمی‌باشد.

برای مشاهده‌ی انواع سیبل و تارگت تیراندازی بر روی دسته‌ی مورد نظر کلیک کنید.

 

سیبل تفنگ

 

تارگت تیراندازی