لوگو سایت آموزش تیراندازی با آرش نوری

ساچمه 5.5

ساچمه 5.5

ساچمه تفنگ بادی از لحاظ کالیبر به دو دسته‌ی ساچمه 4.5 و ساچمه 5.5 تقسیم می‌شود. ساچمه ۵.۵، نسبت به ساچمه کالیبر ۴.۵ تخریب بالاتری دارد. به همین دلیل، موارد مصرف اصلی این ساچمه در زمینه‌ی آفت‌کشی مانند شکار موش و کاربردهای تفریحی می‌باشد. از آنجا که دقت ساچمه کالیبر 5.5 از دقت ساچمه کالیبر 4.5 کمتر می‌باشد، از این نوع ساچمه در مسابقات تیراندازی استفاده نمی‌شود. البته در تعداد محدودی از رشته‌های ورزشی تیراندازی، از این نوع ساچمه استفاده می‌شود.

احتمالا می‌دانید که ساچمه‌های کالیبر 5.5 میلی‌متر یا 0.22 اینچ از ساچمه‌های 4.5  سنگین‌تر هستند. علیرغم دقت پایین‌تر، به علت پایداری بیشتر، این ساچمه‌ها در تیراندازی به فواصل دورتر بهتر هستند. ساچمه 5.5 در اشکال چون سر تخت، سر گنبدی، سر تیز وجود دارند. ساچمه سر خالی هم یکی دیگر از انواع این ساچمه است که مخصوص آفت‌کشی طراحی شده است. نوع نوک تیز، نفوذ خوبی را ارائه می‌دهد؛ در حالی که ساچمه سر خالی، حداکثر انرژی ضربه را به هدف منتقل می‌کند.

ساچمه 5.5 در هنگام برخورد با هدف، تغییر شکل می‌دهد. این مسئله به باعث می‌شود که انرژی ضربه بیشتری را به هدف منتقل کند. به همین دلیل است که این نوع ساچمه، گزینه‌ی مناسبی برای آفت‌کشی به شمار می‌رود. از سوی دیگر، وزن بیشتر آن موجب کاهش سرعت ساچمه می‌گردد. بنابراین مسیر پرتابه‌ای ساچمه‌ی 5.5 به اندازه‌ِ ساچمه‌ی 4.5 صاف نیست.

سوالات متداول

ساچمه 5.5 چیست؟

ساچمه کالیبر 5.5 میلی‌متر یا کالیبر 0.22، ساچمه‌ای است که گرچه در مسابقات تیراندازی کاربردی ندارد؛ اما گزینه‌ای مناسب برای تیراندازی تفریحی و مبارزه با آفات است.

قیمت ساچمه 5.5 چقدر است؟

قیمت ساچمه 5.5 دارای تنوع بالایی می‌باشد. قیمت این ساچمه به عوامل مختلفی چون نوع ساچمه، برند تولید کننده، کیفیت ساخت، نوع بسته‌بندی، تعداد ساچمه‌ها در هر بسته و موارد بسیار دیگری بستگی دارد.