لوگو سایت آموزش تیراندازی با آرش نوری

ساچمه 4.5

ساچمه 4.5

ساچمه تفنگ بادی از لحاظ کالیبر به دو دسته‌ی ساچمه 4.5 و ساچمه 5.5 تقسیم می‌شود. ساچمه ۴.۵، نفوذ بالاتر و دقت بالاتری نسبت به ساچمه 5.5 دارد. همچنین تخریب پایین آن‌ها موجب شده تا ایمنی بیشتری نسبت به دیگر ساچمه‌ها داشته باشند. به همین دلیل در مسابقات تیراندازی از ساچمه کالیبر 4.5 استفاده می‌شود.

در اکثر رشته‌های ورزشی تیراندازی با سلاح بادی از ساچمه 4.5 استفاده می‌شود و دقت بالای آن باعث محبوبیت این کالیبر بین تیراندازان و کهنه سربازانی است که می‌خواهند تیراندازی تمرینی و تفریحی داشته باشند.

در حقیقت، ساچمه کالیبر 4.5 میلی‌متر یا همان 0.177 اینچ، متداول‌ترین خوراک مسابقات تفنگ بادی به شمار می‌آید. این ساچمه‌ها در اشکال مختلف ساخته می‌شوند. ساچمه سر تخت، ساچمه سر تیز یا حتی ساچمه‌های استاندارد با سر نیم دایره‌ای. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که نوع مناسب خود را انتخاب کنید.

تولیدکنندگان مشهور زیادی، انواع مختلف ساچمه‌های 4.5 را تولید می‌کنند. حتی بعضی از آن‌ها موفق به ساخت ساچمه‌هایی با دقت 0.01 میلی‌متر شده‌اند. این مسئله یکی دیگر از دلایلی است که از این ساچمه‌ها برای مسابقات تیراندازی استفاده می‌شود. ساچمه 4.5 سرتخت، بهترین انتخاب برای تیراندازی به اهداف نزدیک است. این ساچمه‌ها، سوراخ‌های دایره‌ای قابل مشاهده‌ای در سیبل کاغذی ایجاد می‌کنند تا بتوانید به راحتی امتیازات خود را بشمارید. حداکثر برد موثر ساچمه 4.5، حدود 10 متر است. با عبور از این فاصله، ساچمه دقت خود را از دست می‌دهد.

 

سوالات متداول درباره ساچمه 4.5

 

ساچمه 4.5 چیست؟

ساچمه کالیبر 4.5 میلی‌متر یا کالیبر 177، کوچک‌ترین نوع کالیبر ساچمه است که به طور گسترده در تفنگ‌های بادی استفاده می‌شود و تنها کالیبری است که عموماً برای مسابقات رسمی پذیرفته شده است.

 

قیمت ساچمه 4.5 چقدر است؟

قیمت ساچمه 4.5 دارای تنوع زیادی می‌باشد و به عوامل مختلفی چون نوع ساچمه، برند تولید کننده، کیفیت ساخت، نوع بسته‌بندی، تعداد ساچمه‌ها در هر بسته و موارد بسیار دیگری بستگی دارد.