لوگو سایت آموزش تیراندازی با آرش نوری

ساچمه تفنگ بادی

ساچمه تفنگ بادی

هر سلاح دارای موارد مصرفی مخصوص به خود است. یکی از این مواد مصرفی سلاح، ساچمه است. ساچمه تفنگ بادی را می‌توان به روش‌های مختلف دسته‌بندی کرد. به عنوان مثال بر اساس شکل، کالیبر، نوع سر و دامنه، ساچمه‌ها به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

یکی از مرسوم‌ترین روش‌های طبقه‌بندی ساچمه‌ها در دنیای تیراندازی، دسته‌بندی آن‌ها بر اساس کالیبر است. بر همین اساس، ساچمه تفنگ بادی به دو دسته ساچمه 4.5 و ساچمه 5.5 تقسیم می‌شود. از نظر شکل هم، ساچمه‌ها به سه گروه ساچمه سر تیز، ساچمه سر گنبدی و ساچمه سر تخت می‌باشد. البته مدل‌های نامتعارف یا متفرقه‌ای چون ساچمه اسلاگی (با تخریب بالا) نیز وجود دارد که ممکن است سر به علاوه شکل، سر سوراخ یا مدل‌هایی از این دست داشته باشد.

ساچمه تفنگ بادی در اکثر موارد از جنس سرب ساخته می‌شود. با این حال موارد خاص و نامتعارفی هم وجود دارد که یک سر پلاستیکی در جلوی بخش سربی قرار گرفته است. انواعی از ساچمه تفنگ بادی هم وجود دارند که کاربرد آفت‌کشی دارند و یک مغزی فولادی یا برنجی در درون ساچمه قرار گرفته است.

دسته‌ی دیگری از ساچمه تفنگ بادی،‌ ساچمه‌هایی هستند که باشگاه‌های تیراندازی جهت مسابقات از آن‌ها استفاده می‌کنند. این ساچمه‌ها، شامل دو دسته‌ی ساچمه‌های داخل سالن و ساچمه‌های بیرون سالن یا اهداف میدانی هستند. برای استفاده داخل سالن از ساچمه‌های سرتخت و برای کاربردهای اهداف میدانی از ساچمه‌های سرگنبدی استفاده می‌شود. باقی انواع ساچمه‌ها، کاربردهای تفریحی یا آفت‌کشی دارند.

همچنین،‌ ساچمه تفنگ بادی از نظر نوع دامنه نیز شامل انواع دامنه نازک، دامنه ضخیم، دامنه گود و دامنه پر می‌باشد.

 

سوالات متداول درباره ساچمه تفنگ بادی

 

ساچمه تفنگ بادی چیست؟

ساچمه تفنگ بادی یک پرتابه‌ی غیرکروی است که برای شلیک از تفنگ بادی طراحی شده است و برای استفاده در مسابقات داخل سالن و اهداف میدانی، تیراندازی تفریحی و آفت‌کشی کاربرد دارد.

 

ساچمه تفنگ بادی از چه جنسی ساخته می‌شود؟

سرب. سرب فلزی نرم و متراکم است. همچنین به اجسام کوچک، مومنتوم خوبی می‌دهد. ضمنا ارزان و مقرون به صرفه نیز هست. به همین دلیل، در ساخت ساچمه از سرب استفاده می‌شود.