لوگو سایت آموزش تیراندازی با آرش نوری

دوربین تفنگ بادی

دوربین تفنگ بادی

تیراندازی با تفنگ بادی همیشه چالش‌های مخصوص به خود را دارد. اما همیشه یکی از مهم‌ترین چالش‌های تیراندازی،‌ دقت در اصابت به هدف است. اینجاست که دوربین تفنگ بادی به کمک تیراندازان خواهد آمد.

دوربین تفنگ بادی (Airgun Scope یا Airgun Sight)، یک دستگاه نوری است که با تکنولوژی مشابه آن‌چه در تلسکوپ‌های انکساری می‌بینید، ساخته می‌شود. دوربین تفنگ بادی از یک شبکه یا رتیکل (reticle) تشکیل شده است. این شبکه در یک موقعیت نوری صحیح نصب شده است تا نقطه هدف‌گیری دقیق را ارائه دهد. همچنین دوربین‌هایی وجود دارند که با ابزارهای الکترونیکی ترکیب شده‌اند و امکاناتی چون دید در شب، فاصله‌یاب، شیب سنج و محاسبه افت تیر را فراهم می‌آورند.

در سال‌های اخیر انواع دوربین‌های تفنگ بادی از توجه زیادی برخوردار بوده‌اند. به همین دلیل اکثر تفنگ‌های بادی دارای ریلی در بالای تفنگ هستند که امکان نصب دوربین تفنگ بادی را فراهم می‌آورد.

تفاوت دوربین تفنگ بادی با دوربین سلاح گرم چیست؟

تفنگ‌های بادی در فواصل بسیار کوتاه‌تری نسبت به سلاح گرم شلیک می‌شوند. دوربین‌های تفنگ ساخته شده برای سلاح گرم معمولاً دارای فوکوس 50 یاردی هستند. اما محدوده‌ای که برای دوربین تفنگ‌های بادی طراحی شده است، دارای فوکوس قابل تنظیم تا 5 یا 10 یارد خواهد بود. علاوه بر این، تفنگ‌های گلوله‌زنی دارای شوک بسیار زیادی می‌باشند. همین مسئله باعث می‌شود که این سلاح‌ها نیاز به دوربین‌های آنتی‌شوک بسیار قوی داشته باشند و طراحی دوربین آن‌ها با طراحی دوربین تفنگ پی سی پی متفاوت باشد.

آیا می‌توان از دوربین سلاح گرم به جای دوربین تفنگ بادی استفاده کرد؟

خیر. سلاح گرم دارای یک تکان شدید (لگد اسلحه) به سمت عقب است. در حالی که تفنگ بادی به جلو فشار می‌آورد. این تفاوت لگد اسلحه در تفنگ‌های بادی و سلاح گرم باعث می‌شود که دوربین‌های هر یک از این سلاح‌ها به صورت اختصاصی و مختص سلاح بادی یا سلاح گرم طراحی و ساخته شود. به همین دلیل نمی‌توان دوربین این تفنگ‌ها را به جای یکدیگر مورد استفاده قرار داد.